Posprzątaj las – leśna przebieżka

Plogging – Sprzątali las i ćwiczyli

W kolejnym dniu projektu „Leśna zaprawa- biegiem do lasu” realizowanego przez stowarzyszenie LKS „Cieżkowianka” Jaworzno w partnerstwie z Lasami Państwowymi od 6 do 13 sierpnia 2022 r.młodzi piłkarze wzięli udział w akcji Posprzątaj las! Dowiedzieli się, że śmieci zaburzają funkcjonowanie leśnych ekosystemów, szkodzą zwierzętom i roślinom. Zwiększają ryzyko pożarów. Odpady zbierano na terenach leśnych w pobliżu ulic Bartniczej i Budowlanej oraz w lasku sąsiadującym z boiskiem piłkarskim LKS „Ciężkowianka”.

Plogging prowadzony we współpracy z Działem Gospodarki Odpadami Miejskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych w Jaworznie wsparli ochotnicy z GTW Jawor Nikola Giewon i Piotr Stawicki oraz wolontariusze LKSu Piotr Żabicki i Mariusz Matusik. Dobry przykład młodemu pokoleniu dali prezes klubu Janusz Ciołczyk oraz trenerzy Andrzej Majka i Szymon PieczkaOdpady zostały posegregowane i przygotowane do odbioru przez odpowiednie służby komunalne. W ten sposób młodzi ludzie uczyli się troski o środowisko naturalne i odpowiedzialności za przyrodę leśną.

Odbył się także trening ogólnorozwojowy- Leśna przebieżka z wykorzystaniem traktów i ścieżek leśnych oraz naturalnych przeszkód, kształtujący wytrzymałość, szybkość oraz koordynację ruchową.

Leśna edukacja przyrodnicza i aktywizacja ruchowa odbywa się w ramach realizacji zadania publicznego pn. Letnia Profilaktyka w Koronie 2” dofinansowanego z budżetu miasta Jaworzna- Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Śląskiego Wojewódzkiego Zrzeszenia LZS w Katowicach. Jest też odpowiedzią organizacji pozarządowej LKS „Ciężkowianka” na apele lekarzy i socjologów, którzy biją na alarm, ostrzegając, iż polskie dzieci tyją najszybciej w Europie, a brak rak ruchu na świeżym powietrzu stanowi realne zagrożenie, że wkrótce w Polsce wyrośnie pokolenie otyłych ludzi, z szybko rozwijającymi się chorobami cywilizacyjnymi, nie szanujących środowiska naturalnego, bezmyślnie wycinających drzewa, i zanieczyszczających przyrodę, niszczących rośliny i zwierzęta leśne, podatnych na nałogi i ulegających cyberprzemocy w sieci.

Sport w połączeniu z edukacją przyrodniczą i nauką odpowiedzialności za środowisko naturalne stanowią ważne elementprofilaktyki zdrowotnej. Stworzenie młodemu pokoleniu atrakcyjnych warunków do zabawy, rekreacji, uprawiania sportu oraz rozwoju społecznego które będą zachęcać do aktywność fizycznej i zdrowego ruchu oraz zachowań proekologicznych jest rzeczą wielkiej wagi i o fundamentalnym znaczeniu.